1812CC103KAT1AJ
Mfr.Part #
1812CC103KAT1AJ
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
10000pF
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.54mm
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812CC103KAT1AJ
KYOCERA AVX 1812CC103KAT1AJ
10000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KAT1AJ Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812CC103KAT1AJ Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm