1812CC103KAT1A
Mfr.Part #
1812CC103KAT1A
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
600V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Published :
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Length :
4.6mm
Capacitance :
10000pF
Datasheets
1812CC103KAT1A
KYOCERA AVX 1812CC103KAT1A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CC103KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V