1812CC103KAJ1A
Mfr.Part #
1812CC103KAJ1A
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
10000pF
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
Height :
2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.54mm
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812CC103KAJ1A
KYOCERA AVX 1812CC103KAJ1A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KAJ1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CC103KAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V