1812CC102MAT3A
Mfr.Part #
1812CC102MAT3A
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
High Voltage
Length :
4.6mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812CC102MAT3A
KYOCERA AVX 1812CC102MAT3A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC102MAT3A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 630V, it is capable of operating.
1812CC102MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V