1812CC102KAT3A
Mfr.Part #
1812CC102KAT3A
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.54mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Length :
4.6mm
Voltage - Rated DC :
600V
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1812CC102KAT3A
KYOCERA AVX 1812CC102KAT3A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC102KAT3A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 600V.
1812CC102KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V