1812CC102KAJ1A
Mfr.Part #
1812CC102KAJ1A
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Contains Lead
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
600V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Datasheets
1812CC102KAJ1A
KYOCERA AVX 1812CC102KAJ1A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC102KAJ1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
1812CC102KAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V