1812CC102JAT1A
Mfr.Part #
1812CC102JAT1A
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
2.54mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness :
2.54mm
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Capacitance :
1000pF
Datasheets
1812CC102JAT1A
KYOCERA AVX 1812CC102JAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC102JAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812CC102JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V