1812CC101KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC101KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated DC :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Datasheets
1812CC101KAT1A
KYOCERA AVX 1812CC101KAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC101KAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 600V is required to operate this capacitor.
1812CC101KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V