1812CA562KAT1A
Mfr.Part #
1812CA562KAT1A
Description
CAP CER 5600PF 630V NP0 1812
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5600pF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Length :
4.6mm
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
630V
Depth :
3.2mm
Datasheets
1812CA562KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA562KAT1A
5600pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA562KAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 630V allows it to function.
1812CA562KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V