1812CA562JAT1A
Mfr.Part #
1812CA562JAT1A
Description
CAP CER 5600PF 630V C0G/NP0 1812
Voltage - Rated DC :
630V
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Length :
4.6mm
Height :
1.448mm
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Depth :
3.2mm
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
Published :
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
5600pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812CA562JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA562JAT1A
5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA562JAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 630V - Rated DC.
1812CA562JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V