1812CA561KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA561KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 630V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
600V
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Length :
4.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
560pF