1812CA560JAT1A\SB
Mfr.Part #
1812CA560JAT1A\SB
Description
CAP CER 56PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Capacitance :
56pF
Tolerance :
5%
Voltage - Rated :
630V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
2.54mm
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Width :
3.2mm
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1812CA560JAT1A\SB
KYOCERA AVX 1812CA560JAT1A\SB
56pF 630V Ceramic Capacitor 5%
1812CA560JAT1A\SB Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.