1812CA472MAT1A
Mfr.Part #
1812CA472MAT1A
Description
CAP CER 4700PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Length :
4.6mm
Height :
2.54mm
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Published :
Weight :
26.988746mg
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4700pF
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
630V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CA472MAT1A
KYOCERA AVX 1812CA472MAT1A
4700pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA472MAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 630V, it is capable of operating.
1812CA472MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V