1812CA472KAT1A
Mfr.Part #
1812CA472KAT1A
Description
CAP CER 4700PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
600V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.6mm
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
2.54mm
Capacitance :
4700pF
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.54mm
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812CA472KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA472KAT1A
4700pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA472KAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 600V allows it to function.
1812CA472KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V