1812CA471MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA471MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
470pF
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Published :
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.6mm
Voltage - Rated DC :
630V
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Datasheets
1812CA471MAT1A
KYOCERA AVX 1812CA471MAT1A
470pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA471MAT1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CA471MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V