1812CA471KATME
Mfr.Part #
1812CA471KATME
Description
CAP CER 470PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Weight :
26.988746mg
Capacitance :
470pF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
630V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Datasheets
1812CA471KATME
KYOCERA AVX 1812CA471KATME
470pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA471KATME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 630V allows it to function.
1812CA471KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V