1812CA471KAT1A
Mfr.Part #
1812CA471KAT1A
Description
CAP CER 470PF 630V C0G/NP0 1812
Tolerance :
±10%
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
600V
Multilayer :
yes
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Published :
Feature :
High Voltage
Length :
4.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812CA471KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA471KAT1A
470pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA471KAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CA471KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V