1812CA471JAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA471JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Height :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Voltage
Published :
Thickness :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Length :
4.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1812CA471JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA471JAT1A
470pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA471JAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CA471JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V