1812CA470MAT1A
Mfr.Part #
1812CA470MAT1A
Description
CAP CER 47PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.6mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
47pF
Radiation Hardening :
No
Feature :
High Voltage
Number of Pins :
2
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Datasheets
1812CA470MAT1A
KYOCERA AVX 1812CA470MAT1A
47pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA470MAT1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CA470MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V