1812CA470KAT1A\SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA470KAT1A\SB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±10%
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
47pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1812CA470KAT1A\SB
KYOCERA AVX 1812CA470KAT1A\SB
47pF 630V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA470KAT1A\SB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
1812CA470KAT1A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm