1812CA392JAT1A
Mfr.Part #
1812CA392JAT1A
Description
CAP CER 3900PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Weight :
26.988746mg
Packaging :
Tape and Reel
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.4958mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
5%
Thickness :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Capacitance :
3.9nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
630V
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
3.2mm
Width :
3.2004mm
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Datasheets
1812CA392JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA392JAT1A
3.9nF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations
1812CA392JAT1A Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
1812CA392JAT1A Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V