1812CA390JAT1A
Mfr.Part #
1812CA390JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 630V C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
No
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
39pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
2
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.54mm
Length :
4.6mm
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812CA390JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA390JAT1A
39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA390JAT1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CA390JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V