1812CA332KAT1A
Mfr.Part #
1812CA332KAT1A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
4.5mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
630V
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
0.1 %
Tolerance :
10%
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
3.3nF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
600V
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Multilayer :
yes
Width :
3.2mm
Pbfree Code :
Datasheets
1812CA332KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA332KAT1A
3.3nF 630V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
1812CA332KAT1A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CA332KAT1A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V