1812CA332JAT1A
Mfr.Part #
1812CA332JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 630V NP0 1812
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
3300pF
Thickness :
2.54mm
Number of Pins :
2
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Published :
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Length :
4.6mm
Height :
1.448mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
1812CA332JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA332JAT1A
3300pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA332JAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 630V allows it to function.
1812CA332JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V