1812CA272KAT1A
Mfr.Part #
1812CA272KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Number of Pins :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Length :
4.6mm
Capacitance :
2700pF
C0G
Datasheets
1812CA272KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA272KAT1A
2700pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA272KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812CA272KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V