1812CA272JAT1A
Mfr.Part #
1812CA272JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 630V NP0 1812
Capacitance :
2700pF
Length :
4.6mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
Feature :
High Voltage
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
C0G
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
TR, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C