1812CA222JAT1A
Mfr.Part #
1812CA222JAT1A
Description
CAP CER 2200PF 630V NP0 1812
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
2200pF
Height :
2.54mm
Length :
4.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Voltage - Rated DC :
630V
C0G NP0
Weight :
26.988746mg
Datasheets
1812CA222JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA222JAT1A
2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA222JAT1A Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
1812CA222JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V