1812CA221KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA221KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Length :
4.6mm
Height :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Capacitance :
220pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Voltage
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
600V
Datasheets
1812CA221KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA221KAT1A
220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA221KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 600V.
1812CA221KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V