1812CA221JATRE
Mfr.Part #
1812CA221JATRE
Description
CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 1812
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Capacitance :
220pF
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Voltage - Rated :
630V
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Length :
4.5mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1812CA221JATRE
KYOCERA AVX 1812CA221JATRE
220pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA221JATRE Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1812CA221JATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm