1812CA221JATME
Mfr.Part #
1812CA221JATME
Description
CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Length :
4.5mm
Capacitance :
220pF
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
600V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Datasheets
1812CA221JATME
KYOCERA AVX 1812CA221JATME
220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA221JATME Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
1812CA221JATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V