1812CA221JATBE
Mfr.Part #
1812CA221JATBE
Description
CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 1812
Capacitance :
220pF
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Packing Method :
Bulk
Weight :
26.988746mg
Mount :
Surface Mount
Published :
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Dielectric :
C0G
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
630V
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Datasheets
1812CA221JATBE
KYOCERA AVX 1812CA221JATBE
220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA221JATBE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
1812CA221JATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V