1812CA182JAT1A
Mfr.Part #
1812CA182JAT1A
Description
CAP CER 1800PF 630V C0G/NP0 1812
Thickness :
2.54mm
Length :
4.6mm
Height :
2.54mm
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1800pF
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
600V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Datasheets
1812CA182JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA182JAT1A
1800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA182JAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 600V is required to operate this capacitor.
1812CA182JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V