1812CA152MAT1A
Mfr.Part #
1812CA152MAT1A
Description
CAP CER 1500PF 630V NP0 1812
Height :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
C0G
Voltage - Rated DC :
600V
Capacitance :
1500pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±20%
Length :
4.6mm
Datasheets
1812CA152MAT1A
KYOCERA AVX 1812CA152MAT1A
1500pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA152MAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 600V can be used for operation.
1812CA152MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V