1812CA152JAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA152JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 630V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Length :
4.6mm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1500pF
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Voltage
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Pins :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1812CA152JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA152JAT1A
1500pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA152JAT1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CA152JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V