1812CA102KAT3A
Mfr.Part #
1812CA102KAT3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.001μF
Length :
4.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.448mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Width :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Surface Mount :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Negative Tolerance :
10%
Multilayer :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1812CA102KAT3A
KYOCERA AVX 1812CA102KAT3A
0.001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
1812CA102KAT3A Overview
1812CA102KAT3A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient