1812CA102KAT1A
Mfr.Part #
1812CA102KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Height :
2.54mm
Published :
Length :
4.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
630V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Dielectric :
C0G
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm