1812CA101KAT1A
Mfr.Part #
1812CA101KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 630V C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor :
1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
600V
Published :
Number of Pins :
2
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
100pF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Height :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Feature :
High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CA101KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA101KAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA101KAT1A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 600V, it can operate.
1812CA101KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V