1812CA101JAT2A
Mfr.Part #
1812CA101JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 630V C0G/NP0 1812
Stock
654
In Stock :
654
yes
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Thickness :
2.794mm
Width :
3.2mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
630V
Length :
4.6mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
100pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.448mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2016
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812CA101JAT2A
KYOCERA AVX 1812CA101JAT2A
100pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)