1812CA101JAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA101JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Stock
790
In Stock :
790
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
1.448mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Length :
4.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
3.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.0001μF
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
1812
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
5%
Positive Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
1812CA101JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA101JAT1A
0.0001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
1812CA101JAT1A Overview
Considering negative tolerance, this part has 5% tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30ppm/Cel ppm/°C.
1812CA101JAT1A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient