1812B562K102CT
Mfr.Part #
1812B562K102CT
Description
MLCC 5600PF 1KV X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
High Voltage
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Positive Tolerance :
10
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.0056uF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Class :
Class 2
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
SMPS Filtering
Datasheets
1812B562K102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0056uF