1812B474M101CT
Mfr.Part #
1812B474M101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.47UF 100V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
JESD-609 Code :
e2
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
15%
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
20
Capacitance :
0.47uF
Tolerance :
20 %
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
HTS Code :
Ratings :
Datasheets
1812B474M101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.47uF