1812B474J101CT
Mfr.Part #
1812B474J101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.47UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Voltage - Rated :
100V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Positive Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
JESD-609 Code :
e2
Negative Tolerance :
5
Type :
General Purpose MLCCs
HTS Code :
Capacitance :
0.47uF
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
3.2
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
5 %
Length :
4.5
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
MouseReel
Datasheets
1812B474J101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.47uF