1812B332J102CT
Mfr.Part #
1812B332J102CT
Description
MLCC 3300PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Positive Tolerance :
5
Number of Terminals :
2
Width :
3.2 mm
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
15%
Height :
0.8 mm
Features :
High Voltage
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
4.5 mm
- 55 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.0033uF
Tolerance :
5 %
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Negative Tolerance :
Size Code :
Datasheets
1812B332J102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0033uF