1812B273K102NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B273K102NT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packing Method :
TR
Positive Tolerance :
10%
Failure Rate :
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.180 L x 0.125 W (4.57mm x 3.18mm)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Base Product Number :
1812B
Width :
3.18 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
0.027 µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Mounting Feature :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pbfree Code :
No
Size Code :
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.065 (1.65mm)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Length :
4.57 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Multilayer :
yes
Tolerance :
10 %
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Knowles Novacap
Features :
HTS Code :
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.65 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Datasheets
1812B273K102NT
Knowles Precision 1812B273K102NT
X7R 0.027 µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 10 % 15% ppm/°C 0.180 L x 0.125 W (4.57mm x 3.18mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 metric)
1812B273K102NT Overview
This device's program size/dimension is 0.180 L x 0.125 W (4.57mm x 3.18mm).This part is characterized as having 10% tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 10%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B273K102NT Features
a size/dimension of 0.180 L x 0.125 W (4.57mm x 3.18mm)
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient