1812B224M251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B224M251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.22UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
Voltage - Rated :
250V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Brand :
Walsin
Positive Tolerance :
20
Length :
4.5
Termination Style :
SMD/SMT
Negative Tolerance :
20
Capacitance :
0.22uF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
MouseReel
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Voltage Rating (DC) :
250 V
Lead Spacing :
Features :
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Walsin
Height :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Tolerance :
20 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
15%
Product Status :
Active
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
3.2
Lead Free :
Lead Free
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Product :
General Type MLCCs
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Class :
Class 2
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
HTS Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1812B224M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.22uF