1812B224K160CT
Mfr.Part #
1812B224K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.22UF 16V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
10 %
Type :
General Purpose MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
10
Packaging :
MouseReel
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Pbfree Code :
yes
Height - Seated (Max) :
Series :
yes
Height :
1.25
Size Code :
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
0.22uF
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Walsin
Width :
3.2
Product Status :
Active
Ratings :
4.5
Lead Style :
HTS Code :
Negative Tolerance :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
16V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B224K160CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.22uF