1812B155J101CT
Mfr.Part #
1812B155J101CT
Description
MLCC 1.5UF 100V X7R 1812
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
5 %
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Features :
Width :
3.2 mm
Positive Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
1.5 µF
Voltage Rating (DC) :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
RoHS :
Non-Compliant
Length :
4.5 mm
Type :
General Purpose MLCCs
Height :
0.8 mm
Datasheets
1812B155J101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 1.5µF