1812B154J251CT
Mfr.Part #
1812B154J251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.15UF 250V X7R 1812
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
SMPS Filtering
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Ratings :
Width :
3.2 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5 mm
Voltage Rating (DC) :
250 V
RoHS :
Details
Tolerance :
5 %
Height :
0.8 mm
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
Capacitance :
150 nF
Case Code (Metric) :
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B154J251CT
- 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm X7R 5% 150nF