1812B105M500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B105M500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Series :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
JESD-609 Code :
e2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
2
HTS Code :
Size Code :
Multilayer :
yes
Product Type :
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Surface Mount :
yes
Voltage :
50VDC
Dielectric :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Brand :
Walsin
Product Depth (mm) :
3.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Microwave Application :
Width :
3.2
Packaging :
Tape and Reel
Negative Tolerance :
20
Subcategory :
Capacitors
Features :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Length :
4.5
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
20
Type :
General Purpose MLCCs
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
Lead Style :
Class :
Class 2
Product Length (mm) :
4.5
Height :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1.0uF
Walsin
Capacitance Value :
1uF
Termination Style :
Pad
Datasheets
1812B105M500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105M500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, 1812B105M500CT pinout, 1812B105M500CT datasheet PDF, 1812B105M500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105M500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 1.0uF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B105M500CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 20 tolerance.There is a voltage difference between each conductor and the electric charge on each conductor, and this device has a capacitance value of 1uF.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15%.
1812B105M500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20
a capacitance value of 1uF
a tolerance of 20
with 15% being the highest temperature coefficient