1812B104J501CT
Mfr.Part #
1812B104J501CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 500V X7R 1812
Positive Tolerance :
5
Negative Tolerance :
5
Packaging :
MouseReel
Length :
4.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Case Code (Metric) :
Voltage Rating (DC) :
500 V
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
5 %
Product :
General Type MLCCs
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Ratings :
Width :
3.2 mm
Applications :
SMPS Filtering
Height :
0.8 mm
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Capacitance :
100 nF
Datasheets
1812B104J501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 100nF